NovinkyYMS inovatívny čin roka

10. februára 2022 – Nový systém zo softvérového laboratória YMS, ySpace, známy ako vesmírny prekladač, vyhral cenu Ministerstva hospodárstva SR, Inovatívny čin roka v kategórii inovácie služieb. Minister výhercom ceny odovzdal 4. februára 2022 na slávnostnej recepcii v Bratislave. Za tím YMS cenu prebral riaditeľ pre rozvoj obchodu a odborník na možnosti využívania vesmírnych technológií, Radovan Hilbert. Reportáž z odovzdávania cien priniesla televízia TA3. Prípadne si pozrite video, ktoré sme o vesmírnom prekladači pripravili.

 

Inovácie v DNA
Išlo o v poradí trinásty rok odovzdávania cien v tejto prestížnej celonárodnej súťaži. ySpace, inovatívny systém na automatické sťahovanie a analýzu satelitných snímok, zvíťazil v kategórii inovácia služieb. YMS má inovácie v DNA a pravidelne technologicky predbieha dobu. „Od založenia firmy sa sústredíme na to, byť vo svojej špecializácii najlepší. Získali sme desiatky cien, mnohé z nich od dlhodobých partnerov a klientov. Už pred miléniom sme robili v Dubaji dynamickú navigáciu, lokalizáciu bezpečnosti osôb sme na Slovensku začali dávno predtým, ako ktokoľvek iný a v roku 2010 sme zaň získali dokonca cenu IT Projekt roka a Inovačný čin Žilinského kraja. Náš geopriestorový informačný systém ocenil aj svetový líder, americká spoločnosť ESRI, špeciálnou cenou za úspech v GIS, na tridsiate výročie založenia firmy v roku 2015. Výhra Inovatívneho činu roka 2020 je pre nás ďalšou v poradí a jednoducho potvrdzuje, že YMS je v štvrtej dekáde svojho pôsobenia na trhu IT technologicky aj inovačne stále špičkovejšia,” hovorí predseda dozornej rady Mikuláš Szapu.

Odmena pre celý tím YMS
Cenu prebral na slávnostnej recepcii v Bratislave z rúk ministra hospodárstva, Richarda Sulíka, riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS, Radovan Hilbert. „Cena Inovatívny čin roka patrí celému tímu YMS, ktorý sa na tvorbe riešenia podieľal a určite aj naším odborným partnerom,” hovorí Radovan Hilbert, ktorý sa v YMS venuje práve rozvoju spôsobov pre praktické použitie vesmírnych technológií a aktívne spolupracuje na podujatiach a projektoch v rámci partnerstva YMS s Európskou vesmírnou agentúrou.

Vesmírny prekladač

ySpace preloží rôznorodé údaje zo satelitu tak, že im rozumie a vie ich využiť ktokoľvek. Automaticky stiahne, prečíta a vyhodnotí vždy aktuálne satelitné snímky a výsledok jednoducho a zrozumiteľne predloží užívateľovi. Pokiaľ používa klient aj riešenie GIS (geografický informačný systém), zapracuje výsledky priamo do existujúcej mapy, čím umožní kombináciu evidovaných údajov s aktuálnymi satelitnými údajmi. Slúži napríklad lesníkom, farmárom, vodohospodárom, správcom infraštruktúr, veľkých podnikov a rôznych typov území. ySpace je pilotný projekt YMS a partnerov, financovaný Európskou vesmírnou agentúrou. Viac o vesmírnom prekladači sa dozviete v článku, ktorý vyšiel na portáli aktuality.sk.