Novinky

14. júna 2021 – Chránená rezervácia v podhradí Čabraď má najvyšší stupeň ochrany kvôli výskytu vzácnych plazov. Čistiť lokalitu od náletových drevín už dva roky po sebe, dvakrát do roka, chodia ochranári z tímu YMS. Darí sa im tak chrániť naše najohrozenejšie plazy, akými sú napríklad slepúch, užovka obojková alebo jašterica zelená.

Zarastené územie ohrozeným plazom a obojživelníkom nevyhovuje, pretože ich pripravuje o miesta na hniezdenie, liahniská aj slnečné vyhrievanie. Vo vysokej tráve a medzi rýchlo rastúcimi agresívnymi náletovými drevinami o vhodné podmienky prichádzajú veľmi rýchlo. „Predtým, ako sa prestalo na tomto mieste hospodáriť, žili plazy v symbióze s človekom, ktorý územie svojou činnosťou udržiaval. Ako však stavby chátrajú a zarastajú, vytláčajú agresívne dreviny všetky ohrozené druhy. Preto sme sa rozhodli podať pomocnú ruku a pravidelným kosením vysokej trávy a sekaním drevín čabradské podhradie revitalizovať. Minulý rok sme vyčistili pomerne veľké územie, preto tento rok išlo viac o udržiavanie a vylepšovanie výsledkov poslednej brigády. Pravidelnosťou by sme chceli celému územiu prinavrátiť život, ktorý doň vzácne plazy vnášajú. Hraď Čabraď aj podhradie patrí do tzv. Hadieho údolia, ktoré bolo pre výskyt plazov aj takto nazvané. Pracujú tu aj iné dobrovoľnícke organizácie, ktoré sa zasa starajú o hrad a jeho okolie, takže ide o synchrónnu aktivitu dobrú pre celú oblasť Čabrade,“ vysvetľuje Milan Kánya, ktorý brigády organizuje a vedie aj na iných miestach na Slovensku.

V roku 2019 sme v Haďom údolí nainštalovali aj informačnú tabuľu, ktorá vysvetľuje, o aké plazy a obojživelníky ide, a ktoré územie sa kosí a udržiava. Ak máte záujem viac si o týchto druhoch prečítať, poučte sa tu.