Novinky

13. októbra 2021 –

YMS je už niekoľko rokov aktívnym partnerom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Pomáhame analýzou satelitných snímok rozširovať a prehlbovať vedomosti o dianí na povrchu Zeme. Účastníkom novembrového Cassini Hackatonu Slovenskej vesmírnej kancelárie bude pomáhať Radovan Hilbert, riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS a odborník na možnosti uplatnenia satelitného monitorovania.


YMS už niekoľko rokov vyvíja nástroje, ktoré analyzujú a interpretujú dáta zo satelitov tak, aby sa odhalili aj javy voľným okom nepozorovateľné. Častokrát totiž na povrchu Zeme, v čase a v priestore, prebiehajú nežiadúce alebo nebezpečné procesy, ktoré by sa pri včasnom odhalení dali ovplyvniť. „Aktuálnymi témami na Slovensku je napríklad lykožrút v lesoch, ktorý vie lesníkom aj celej krajine narobiť veľa škody, prípadne pôdna erózia u poľnohospodárov, suchá, hrozby povodní a zosuvov pôdy alebo úniky toxických látok či plynov v priemysle, a mnoho ďalších javov,“ hovorí Radovan Hilbert.

 

 

Novembrový vesmírny hackaton

Vesmírny hackaton, ktorý sa koná simultánne v 10 krajinách Európy, 5. – 7. novembra, pre Slovensko zabezpečuje a koordinuje Slovenská vesmírna kancelária. Témou je vývoj udržateľných riešení na podporu budúcnosti Arktídy a ochrany prírody. Slovensko, ako súčasť globálneho a európskeho priestoru, totiž tiež pociťuje následky globálnych klimatických zmien.

Okrem online priestoru otvorí Slovensko aj tri súťažné lokality Bratislava, Žilina a Košice. Radovan Hilbert bude jedným z odborných mentorov pripravených odpovedať na otázky od súťažných tímov. „Technológia satelitného snímania sa vyvíja obrovskou rýchlosťou, neustále sa  zlepšuje kvalita optiky a výsledných snímok. V súčasnosti už satelit kvalitne zosníma aj malé plochy, a preto sú možnosti využitia týchto dát obmedzené len ľudskou schopnosťou ich spracovať a vyhodnocovať. Momentálne pracujeme na viacerých vesmírnych projektoch a know-how pravidelne prezentujeme na podujatiach ESA a SARIO, preto som rád, že môžeme byť nápomocní aj mladým odborníkom,“ hovorí Radovan Hilbert.

Účastníci z radov IT odborníkov, študentov a mladých profesionálov so záujmom o vesmírne technológie, machine learning, big data, API, marketing, dizajn, business development, z celej Európy sa môžu prihlásiť do polovice októbra. Od 25. októbra absolvujú týždenné zasvätenie do problematiky formou webinárov. Počas súťaže budú mať k dispozícii dáta z európskych systémov Copernicus, Galileo a EGNOS. Tie sa dajú napríklad využiť na monitorovanie, analýzu a predpovedanie udalostí v arktickom regióne s možnými priamymi súvislosťami so stredoeurópskym regiónom, vrátane vplyvu na prírodu, ohrozené druhy, infraštruktúru, cestovný ruch či využívanie prírodných zdrojov. Naučia sa viac o praktických možnostiach využívania satelitných dát, ale aj o tom, čo je z podnikateľského hľadiska dôležité pre úspešný projekt. Najlepšie tri projekty získajú ceny a víťazný tím postúpi do celoeurópskeho kola.

Ak poznáte mladých ľudí, ktorí by sa chceli do súťaže prihlásiť, zdieľajte s nimi webstránku Cassini Hackaton.