15. novembra, 2022 – Odborný tím YMS prináša ďalšiu avizovanú službu na platforme ySpace, teda vesmírnom prekladači, ktorou je sledovanie stavu plodín na slovenských poliach počas ich vegetačnej sezóny.

„Po analýzach satelitných snímok na monitorovanie stavu lesa sme vypracovali ďalšie relevantné know-how, a to na pomoc poľnohospodárskemu sektoru. Pre tých, ktorí majú záujem o interpretované satelitné dáta o raste poľnohospodárskych plodín na poliach, máme k dispozícii tzv. agroreport, alebo súhrn stavu vybraného poľa v pravidelných a dostatočne častých intervaloch,“ predstavuje službu riaditeľ obchodu YMS a odborník na vesmírne technológie, Radovan Hilbert. (Pozrite si aj interview s Radovanom Hilbertom v relácii Experiment na STV 2).

Dôkladné monitorovanie polí je možné vďaka automatickému spracovaniu voľne dostupných snímok z družíc Sentinel-2 a Landsat riešením ySpace. Sentinel-2 tvoria dve sesterské družice, ktoré snímajú tú istú oblasť každých 5 dní, s priestorovým rozlíšením multispektrálneho obrazu až 10 metrov, a teda poskytujú dostatočnú presnosť a aktuálnosť. Družice Landsat zasa povoľujú návrat ďalej do histórie, až do roku 2004, čo výstupom dodáva významnú historickú perspektívu.

Takto skombinované údaje predstavujú dnes najkomplexnejší možný pohľad na naše polia. „Príprava agroreportov prebieha vo viacerých krokoch. V prvom kroku automaticky sťahujeme satelitné snímky želaného územia. Potom nasleduje odstránenie oblačnosti, teda tzv. „očistenie“ dát od oblakov, ktoré môžu znehodnotiť finálne výsledky. Proces pokračuje automatickým generovaním zrozumiteľných mapových výstupov, ktoré popisujú jednotlivé plodiny a ich stav,“ vysvetľuje biznis analytik YMS a odborník na projekty satelitného monitorovania území, Peter Golej.

Satelitné dáta sú vďaka projektu Copernicus Európskej vesmírnej agentúry dostupné online. „Čistenie a analýza dát a ich výstup do formy zrozumiteľnej mapy majú pre farmárov významnú pridanú hodnotu. Poskytnú okamžité a zrozumiteľné informácie o tom, či sú rastliny zdravé, či majú dostatok vody, na ktorých miestach je potrebné viac zavlažovať alebo hnojiť, kde odchádza najviac úrodnej vrstvy v dôsledku erózie a podobne. Na základe takýchto informácií sa môže farmár rozhodnúť, kde a ktorú plodinu pestovať. Vie vyhodnotiť, ktoré oblasti polí sú v poriadku, a na ktorých dochádza k nepriaznivým vplyvom na úrodu. Takéto oblasti následne môže sám preveriť priamo v teréne a aplikovať potrebné nápravné opatrenia,“ pokračuje Radovan Hilbert.

Projekt agroreportu je druhým v poradí, na ktorom YMS spolupracovala s Európskou vesmírnou agentúrou. „Nie je obvyklé, aby Európska vesmírna agentúra poskytla dva projekty za sebou jednej firme. YMS však preukázala veľmi vysokú mieru odbornosti a kompetentnosti.  Po podpise pridruženého členstva Slovenska v Európskej vesmírnej agentúre v októbri 2022 vstupujeme ako firma do ďalšej úrovne spolupráce a plánujeme sa zapájať do ešte významnejších konzorcií a projektov ako lídri alebo subdodávatelia priamo ESA,“ uzatvára tému satelitného monitorovania a spolupráce s Európskou vesmírnou agentúrou Radovan Hilbert.