7. augusta 2019 –

Geopriestorový informačný systém ySpatial sme nedávno rozšírili o offline verziu, teda plnohodnotnú prácu s mapovými údajmi aj bez pripojenia na internet, čo ocenia predovšetkým odborníci pracujúci v teréne.

Práca v oblasti mimo stabilného pripojenia do internetu si vyžaduje možnosť vziať si potrebné údaje so sebou offline. Ak zároveň chce používateľ tieto údaje v offline režime aj meniť a pri návrate do online stavu ich nahrať do centrálneho systému, musí systém vedieť synchronizovať tieto údaje medzi obidvoma stavmi.  V offline režime sú údaje fyzicky uložené lokálne a dostupné priamo zo zariadenia. Prakticky to znamená, že systém pripraví údaje pre offline režim a používateľovi nahrá všetky pripravené údaje do zariadenia tak, aby boli k dispozícii v offline režime. V plnohodnotnom offline režime tak môže používateľ nielen prezerať údaje, ale ich aj editovať. Po nejakom čase (rádovo aj v dňoch), keď bude používateľ pripojený do internetu, môže dôjsť k obojstrannej synchronizácii údajov.

Ako presne systém funguje sa dočítate v článku Offline GIS projektového manažéra YMS, Štefana Hudáka, ktorý uverejnil časopis PC Revue v letnom vydaní, v sekcii IT PRO.

Offline_GIS