25. mája 2022 – V novom výskume spolupracujeme s tímom odborníkov na sledovaní a odstraňovaní toxických látok prenikajúcich do pôdy a následne do celého ekosystému zo zamorených území. Udržateľnými metódami, ktoré môžu pomôcť zabrániť ich negatívnemu vplyvu. 

Dlhodobá a nebezpečná environmentálna záťaž vzniká na bývalých skládkach, v starých fabrikách a na znečistených plochách. Toxické látky sa nepozorovane šíria ďalej, do porastov a zvierat, čo už priamo ohrozuje zdravie ľudí.

Pilotný projekt APEIRON, (Výskum nových, ekologicky akceptovateľných postupov pri remediácii krajinných území znečistených kontaminantmi z vojenských areálov), vyhlásilo Ministerstvo obrany SR, ktoré má dekontamináciu takýchto území vo svojej správe. Cieľom projektu je navrhnúť a otestovať systém na neutralizáciu znečistenia v zasiahnutom území. „Zmapovať zdroje znečistení, identifikovať smer šírenia, analyzovať typy prítomných škodlivín, navrhnúť a overiť postup očistenia. To všetko s pomocou technológií tak, aby sa už overený postup mohol opakovať na iných miestach. Časom sa vytvorí jednotná databáza lokalít a ozdravných prístupov a bude možné sledovať a overiť si výsledky,“ vysvetľuje riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS, Radovan Hilbert.

Úlohou tímu YMS je vytvoriť model šírenia znečistenia na našej platforme yDecision pre priestorové rozhodovanie, modelovanie a hodnotenie najlepších variant. „Zhodnotíme znečistené územie a vytvoríme digitálny model na identifikovanie vektorov šírenia znečisťujúcich látok z potvrdených zdrojov znečisťovania. Model validujeme s výsledkami remediácie pôdy, ktorá prebieha paralelne s vývojom softvéru,“ pokračuje Radovan Hilbert.

Systematický monitoring znečisteného územia a neutralizácia negatívnych účinkov znečisťovateľov sú veľmi dôležité. Škodliviny totiž nepozorovateľne putujú ďalej, často priamo do potravinového reťazca. Pilotný projekt prebehne na troch hektároch pôdy v okolí Zemianskych Kostolian, na pozemkoch, ktoré patria do správy Vojenských lesov a majetkov. „Zamorené oblasti sú zarastené trávou a pasie sa na nich zver určená na lov. Práve v mäse ulovenej zveri sa našli škodlivé látky, čo poukazuje na veľký problém so šírením toxicity,“ vysvetľuje šéf oddelenia IT Vojenských lesov a majetkov SR, š.p., Miroslav Čongrády.

Odborníci tu otestujú remediáciu pôdy bioaktívnym substrátom. „Zvolili sme ekologický postup, ktorý sa vo svete už využíva, a to zapracovanie substrátu zloženého z biologicky aktívnych látok vybraných podľa typu znečistenia. Tieto organizmy rozložia škodlivé látky na nejedovaté. Do ošetrenej pôdy zasejeme sóju, ktorá má schopnosť škodliviny viazať. Po žatve sa analyzuje úroveň prítomnosti pôvodných škodlivín v sóji a výsledné hodnoty ukážu účinnosť celého procesu. Rovnaký postup zopakujeme dvakrát po sebe v priebehu dvoch rokov,“ opisuje proces čistenia pilotných území riaditeľ IT Vojenských lesov a majetkov, Miroslav Čongrády.

_____

Tím YMS sa vo výskumných projektoch špecializuje na oblasti, v ktorých vie pomôcť satelitná technológia v kombinácii s GIS a analytickými softvérmi. Vyberáme si tie segmenty hospodárstva alebo života, ktoré sa ťažko riešia, pretože vyžadujú vysokú odbornosť, dlhodobé skúmanie a správne prevedené analýzy.