11. mája 2020 –

Pomaly sa uvoľňujú preventívne opatrenia a vraciame sa do života. Prešli sme si uvedomením, na čom nám skutočne záleží a bez čoho vieme pekne žiť. Tím YMS vám pripravil jednoduché mapky, na ktorých si viete skontrolovať, ako je na tom s rizikom vaše mesto či obec.

Vychádzali sme zo základného modelu analýzy rizika, ktorý sme pripravili pre všetky regióny Slovenska na začiatku pandémie. Ak vás zaujímajú detaily tvorby modelu, vráťte sa k článku Pripravili sme ukážku geoanalýzy rizika dopadov COVID-19 na obce. Alebo pokračujte priamo na aktuálne mapky a ich kratučké vysvetlenie. Ideálne je otvoriť si ich na desktope alebo laptope, obrazovka mobilu je na pekné zobrazenie malá.

 

Mapa 1: Analýza zraniteľnosti obyvateľstva

Hlavnými faktormi sú veková skladba obyvateľstva, existencia osád v blízkosti obcí, lokalita domovov sociálnych služieb ako aj prístup obyvateľstva k pitnej vode. Všetky údaje pochádzajú len z verejne dostupných zdrojov.

Mapa zraniteľnosti obcí ukazuje pomernú úroveň zraniteľnosti medzi jednotlivými obcami. Inými slovami, rovnaká farba obce znamená rovnakú zraniteľnosť obyvateľstva voči ochoreniu spôsobenému kvapôčkami, vodou, dotykom.

Kliknite na lupu a zadajte názov obce či mesta, ktoré si chcete pozrieť:

Legenda: Červená: najvyššie riziko, oranžová vysoké, žltá stredné, zelená nízke a modrá minimálne riziko

Poznámka: ak by boli k dispozícii ďalšie dáta, výpočet zraniteľnosti sa dá rozšíriť o ekonomickú zraniteľnosť, dôležitú pre smerovanie pomoci s obnovou socioekonomického systému po ústupe pandémie. Údaje zo štatistickej ročenky zdravotného stavu obyvateľstva sú sprístupnené len za samosprávne jednotky, preto nie sú použiteľné pre túto analýzu, rovnako ako aj detailnejšie dostupné informácie zo sčítania obyvateľstva, ktoré sú zastaralé.

 

Mapa 2: Analýza expozície

Vychádza z hodnotenia indexu zhromažďovania a indexu odľahlostiIndex zhromažďovania identifikuje miesta, kde môže dôjsť k jednoduchšiemu prenosu vírusu medzi obyvateľstvom. Zahrnuli sme sem kostoly, cintoríny, obchody, parky a čerpacie stanice pohonných hmôt. Významné vlakové a autobusové zástavky, hodnotené podľa predpokladaného využívania, či už ako dopravné uzly, alebo len ako miesta nástupu a výstupu pasažierov na jednej línii. Index odľahlosti sme vypočítali na základe hustoty obyvateľstva v intravilánoch obcí. Ukazuje, do akej miery je obyvateľstvo sústredené v malom intraviláne alebo v menšej hustote v rámci celej obci.

Výsledná mapa expozície hovorí o tom, ako je populácia vystavená samotnému ohrozeniu nákazou COVID-19, ale rovnako ako pri zraniteľnosti, hovorí o expozícii obyvateľstva voči akejkoľvek nákaze prenášanej medziľudským kontaktom.

Kliknite na lupu a zadajte názov obce či mesta, ktoré si chcete pozrieť:

Legenda: Červená: najvyššie riziko, oranžová vysoké, žltá stredné, zelená nízke a modrá minimálne riziko

Poznámka: Údaje o podnikoch s počtami zamestnancov sú dostupné len na úroveň okresov, preto neboli do výpočtu zahrnuté. V prípade výpočtov na úrovni kraja však môžu byť zahrnuté.

 

Mapa 3: Analýza rizika

Finálnu analýzu sme spravili ako syntézu gradientov indexov zraniteľnosti a expozície. Výsledkom je kvalitatívne hodnotenie jednotlivých obci, ktoré pomáha adresnejšie smerovať opatrenia a zvážiť či možné riziká opodstatňujú sprísnenie všeobecne platných nariadení.

Výsledné hodnotenie stupňa rizika je zobrazené na poslednej mapke. Názorne ukazuje obce s najväčšou zraniteľnosťou a najviac exponované. Podľa stupňa rizika je potrebné zacieliť opatrenia, či už monitoring výskytu ochorenia, alebo plánovanie materiálno-technického zabezpečenia pre reagovanie v prípade prepuknutia nákazy.

Kliknite na lupu a zadajte názov obce či mesta, ktoré si chcete pozrieť:

Legenda: Červená: najvyššie riziko, oranžová vysoké, žltá stredné, zelená nízke a modrá minimálne riziko

Záver

Analýza si nekladie za cieľ priamo vyvolať opatrenia. Vytvorili sme ju ako ukážku možností priestorových analýz, ktoré sa dajú vykonať nad údajmi s cieľom podporiť rozhodovanie v mimoriadnej situácii, a to pre krízové štáby rôznej hierarchickej úrovne. V prípade dostupnosti podrobnejších údajov je možné analýzu spresniť, ale aj rozšíriť o analýzy potrebného zabezpečenia zdravotníckym personálom a materiálom.

Rozšírením o aktuálny výskyt nákazy, o databázy testovaných osôb s negatívnymi výsledkami, prípadne o databázy osôb v karanténe, umožnia výpočet ešte adresnejších výstupov, ktoré pomôžu operatívnemu riadeniu a v konečnom dôsledku znížia negatívne dopady súčasnej situácie.

Všetky údaje, výstupy aj algoritmy sú nakonfigurované v analytickom systéme, ktorý umožňuje upravovať výpočtový model podľa potrieb a požiadaviek, výstupy dynamicky spresňovať dopĺňaním detailnejších údajov, a tvoriť výstupy pre rôzne mierky, prípadne ich agregovať do hierarchicky vyšších jednotiek.

YMS, a.s., www.yms.sk.  Predmetná analýza bola realizovaná v súlade so štandardami hodnotenia rizík. Jednotlivé indexy a klasifikácie sú vypočítané na základe odborných skúseností a odhadov autorského tímu. Analýza a jej výsledky sú ukážkou možností geopriestorových analýz ako podporných nástrojov pre operatívne riadenie krízových štábov. Pre výpočet použiteľných výstupov s garantovanou mierou presnosti je potrebné zabezpečiť presnejšie údaje zo štátnych inštitúcií, prípadne rozšíriť model o ďalšie indexy podľa znalostí odborných orgánov.